معرفی مشاغل : طراح رابط کاربری (UI/UX Designer)

?رابط کاربری – UI/User Interface

رابط کاربری UI که مخفف کلمه User Interface میباشد به ظاهر اپلیکیشن / وب سایت می گویند که کاربر با آن در ارتباط است ، طراحان UI بر روی نحوه ارائه محصول کار می نمایند در حالی که طراحان UX بر روی تجربه کلی کاربر (ظاهر وب سایت ، عملکرد ، کاراریی ، سهولت و … ) نظارت دارند و در حقیقت رابط کاربری بخشی از تجربه کاری میباشد.

?تجربه کاربری – UX/User experience

تجربه کاربری شامل رفتار، حالت و احساست کاربر در مورد استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص گفته می شود. تجربه کاربر شامل جنبه های عملی، تجربی، موثر ، معنی دار و جنبه های با ارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول می باشد، که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد. بر اساس تعریف ISO عنوان user experience شامل کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن اطلاق می گردد.

نرم افزار های مورد نیاز ??‍???‍?

? نرم افزارهای موردنیاز برای UI و UX :

طراحی UI و UX توسط طراحان گرافیک دیجیتال و طراح رابط کاربری معمولا با استفاده از نرم افزارهای طراحی عمومی و رایجی همچون فتوشاپ و کورل صورت می گیرد. اما با پیشرفت تکنولوژی، فراگیر شدن دیوایس های دیجیتال و دنیای مجازی در زندگی روزمره، این دو فاکتور مهم اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده اند.

از این رو توجه هرچه بیشتر به کیفیت طراحی Ui و Ux درجایگاهی قرار گرفته است که احساس نیاز به ابزارهای تخصصی این رشته را در میان طراحان به شدت افزایش داده است.

خبر خوب اینکه مدتی است شرکت های متخصص تولید ابزارهای طراحی دیجیتال با ارائه ابزارهای تخصصی طراحی UI و UX این مشکل را برطرف کرده اند.

در ادامه ابزار ها و نرم افزارهایی که کمک زیادی به یک طراح رابط کاربری میکند را معرفی میکنیم.

*Sketch:

اسکچ یک ابزار یا پلتفرم طراحی وکتور بیس (مبتنی بر بردار) است که به طور تخصصی روی طراحی Ui و Ux کار می کند.

*Marvel:

مارول با فایل ها psd سازگار بوده و این قابلیت را فراهم می کند تا طراح، طرح های psd خودش را به طور لایه باز و بدون تبدیل فرمت، در این پلتفرم آپلود و استفاده کند.

*POP:

پاپ در استفاده سریع و آسان از Marvel پیشی گرفته و بهترین اپلیکیشن موبایل برای طراحی Ui و Ux به حساب می اید و  به شما این امکان را می دهد تا فایل های Psd  (لایه باز) را در Adobe Creative Cloud آپلود و در پلتفرم Pop از آن ها استفاده کنید.

*UXPin:

چهارمین ابزار قدرتمند برای طراحی Ui و Ux (جدول، قالب  و نمونه سازی )

*Proto.io:

مهمترین قابلیت هایی که Proto.io به کاربرانش ارائه می دهد، عبارتند از: طراحی وایر فریمینگ، طرح ها و نمونه های بصری برای اپلیکیشن های موبایل و آزمایش این طرح ها روی دیوایس های مختلف.

*Zeplin:

زپلین یک افزونه وب و اپلیکیشن تحت وب است که هدف آن کمک به طراحان Ui و Ux در اجرای ایده ها و طرح های آن هاست.

*Axure:

برای پیاده سازی تعاملی طرح ها، نمونه ها و وایر فریم هایتان می توانید از Axure استفاده کنید.

*JustInMind:

هدف و ویژگی بارز JustInMind، همواره سرعت ، سرعت و سرعت بوده است.

این نرم افزار یک اپلیکیشن سریع برای طراحی (Ui و Ux) اپلیکیشن های موبایل و وبسایت هاست. این اپلیکیشن که در سال ۲۰۰۸ ایجاد شد، به کاربران خود اجازه می دهد تا این اپلیکیشن را دانلود، نصب وبه طور آفلاین  از آن استفاده کنند.

پیشنهاد میکنیم پروژه های مرتبط با ui / ux را در لنسریفای مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *