انیمیشن (پویانمایی) چیست؟

انیمیشن یا پویانمایی چیست ؟ در این مقاله سعی داریم تعریف جامعی از موضوع داشته باشیم و به نرم افزارهای کاربردی این رشته کاری به صورت مختصر و مفید اشاره کنیم.

انیمیشن به زبان ساده یعنی خلق تصاویر متوالی برای ایجاد توهم حرکت. در اصطلاح هنر حرکت بخشیدن به اشیای بی جان را انیمیشن (Animation) میگویند. انیمیشن ها روش های ساخت بسیار گوناگونی دارند که یکی از این روش ها استفاده از کامپیوتر است.

انیمیشن های کامپیوتری با استفاده از نرم افزار های مخصوص ساخته می شوند که این نرم افزار ها می توانند Maya، ۳Dmax و بسیاری از نرم افزار های دیگر باشند که هر کدام معمولاَ کاربرد و برتری خاصی نسبت به دیگر نرم افزار ها دارند. انیمیشن ها کاربرد های گوناگونی دارند، از قبیل: تیزر های تبلیغاتی، برنامه های علمی آموزشی، جلوه های ویژه یا انیمیشن ترکیب شده با فیلم، ساخت انیمیشن برای سرگرمی کودکان و نوجوانان، ساخت محیط های شبیه سازی شدهﻯ واقعی، ساخت بازی های کامپیوتری و… .

۴ نرم افزار برتر برای ساخت انیمیشن:

۱- نرم افزار لومیون Lumion– ساده و سریع

لومیون که عمدتا توسط طراحان داخلی، معماران و کسانی که انیمیشن را برای معرفی مختصر کارهایشان می خواهند، استفاده می شود، نرم افزاری نسبتا جدید و قدرتمند است که با سایر نرم افزارهای طراحی همچون ۳dsmax، Rhino ، اسکچاپ و … سازگاری کامل دارد.

۲- نرم افزار تری دی مکس ۳dsmax– منعطف و کاملا سازگار

تری دی مکس نرم افزاری است که بسیار گسترده بوده و تقریبا با تمامی نرم افزارهای سه بعدی سازی موجود در بازار سازگار می باشد. نکته بسیار مهم در مورد تری دی مکس این است که شما هم کار سه بعدی سازی و هم انیمیشن را می توانید در داخل خود نرم افزار انجام دهید.

۳- نرم افزار مایا-قدرتمند و جدید

یکی از جدیدترین نرم افزارهای مدلینگ و ساخت انیمیشن، نرم افزار مایا می باشد. با سایر نرم افزارهای طراحی همچون ۳dsmax، Rhino ، اسکچاپ و … سازگاری کامل دارد و در زمینه سه بعدی کردن بسیار قدرتمند است.

۴- نرم افزار بلندر Blender – رایگان و دارای افکت های فراوان

این نرم افزار رایگان که معمولا برای ساخت بازی های مختلف هم مورد استفاده قرار می گیرد، بهترین نرم افزار رایگان برای ساخت تصاویر متحرک است اما در مقایسه با ۳ نرم افزار بالا، ضعف هایی دارد. اگر افکت های فراوان و جلوه های ویژه مختلف موجود در این نرم افزار متن باز را نادیده بگیریم، سرعت کار با آن کمی در قیاس با سه نرم افزار بالا کمتر است ولی نتایج آن دست کمی از نرم افزارهای بالا ندارد و حتی گاهی کیفیت انیمیشن های تولید شده بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *